Spis treści

20 miejsc, które trzeba zobaczyć na Sri Lance

Sri Lanka to duża, zielona wyspa położona na południowym krańcu subkontynentu indyjskiego. Sri Lanka słynie ze swoich atrakcji historycznych i przyrodniczych. W ciągu tygodnia lub dwóch możesz zobaczyć góry, lasy tropikalne, unikalne parki narodowe, pływać, surfować, odwiedzić klasztory buddyjskie i oczywiście przejechać się na słoniu. Przedstawiamy ci 20 miejsc, które warto zobaczyć podczas pobytu na wyspie.

Zalety urlopu na Sri Lance

Sri Lanka to mekka surferów, a także ulubione miejsce miłośników wędrówek, zwiedzania i słoni. Sri Lanka słynie z różnorodności usług turystycznych, rozwiniętego transportu publicznego i wszechobecnej znajomości języka angielskiego wśród mieszkańców. Znajdziesz tu nocleg na każdą kieszeń. Od małych domków na palach, po pięciogwiazdkowe hotele. Jeśli planujesz wyjazd, sprawdź oferty wakacyjne na Sri Lance. Co prawda jedzenie jest tu ostrzejsze niż w Wietnamie czy Tajlandii, jest mniej duchowości i jogi niż na Bali, ale ludzie są tu życzliwsi niż gdziekolwiek indziej.

Słonie na Sri Lanka

Kiedy odwiedzić wyspę?

Na Sri Lance panuje wieczne lato, temperatura waha się od +26 do +35 °C, a wilgotność powietrza wynosi 80-90%. W górach można odpocząć od upału, w nocy jest tam zimno, do +15, a temperatura wody w górskich rzekach i wodospadach może spaść do +16 nawet w ciągu dnia. Pora deszczowa zaczyna się pod koniec lutego i trwa do końca lata, jednak opady są krótkotrwałe.

Utarło się, że szczyt sezonu turystycznego przypada na okres od listopada do lutego. W tym czasie na południowo-zachodnim wybrzeżu i w centralnej części wyspy jest ciepło i sucho. Pod koniec lutego na całej wyspie zaczyna padać deszcz. Opady są intensywne, ale krótkotrwałe.

20 największych atrakcji Sri Lanki

Zwiedzanie Sri Lanki warto zacząć od największego miasta w tym kraju. Kolombo to typowa azjatycka metropolia. Hałas, wąskie uliczki i spokojne plaże, elegancja kolonialnych budynków, które kryją się w cieniu współczesnych wieżowców – wszystko to tworzy specyficzną atmosferę miasta. Kolombo jest doskonale skomunikowane z resztą kraju. Do wyboru są liczne, dobrze utrzymane drogi lub połączenia kolejowe. Stąd też zaczniemy naszą wycieczkę po atrakcjach turystycznych wyspy.

Kolombo

Oficjalną stolicą Sri Lanki nie jest samo Kolombo, lecz jego przedmieścia o niewymawialnej nazwie Sri Dżajawardanapura Kotte. Jednak to Kolombo jest faktyczną stolicą administracyjną, gospodarczą i polityczną kraju. Kolombo położone jest na zachodnim wybrzeżu wyspy, 30 km od międzynarodowego lotniska. Miasto składa się z 15 dzielnic.

Panorama Kolombo, Sri Lanka

Głównymi miejscami wartymi odwiedzenia w stolicy są: Jezioro Beira, położone w samym centrum miasta, buddyjskie świątynie Ashokaramaya, Gangaramaya i Seema Melaka, Park Wiktorii, Independence Memorial Hall, promenada Galle Face Green, świątynie hinduistyczne i muzułmańskie, pływający targ, Muzeum Narodowe, dzielnica handlowa Pettah, Wieża Zegarowa, Latarnia Morska w Kolombo, Wieża Lotosu.

Aby zobaczyć wszystkie atrakcje, warto spędzić tu przynajmniej kilka dni. W mieście łatwo jest znaleźć nocleg na każdą kieszeń, a samo zwiedzanie miasta jest komfortowe ze względu na doskonale rozwinięty transport, liczne tanie riksze, taksówki i powszechną znajomość angielskiego wśród mieszkańców.

Ulice Kolombo, Sri Lanka

Narodowe Zoo Sri Lanki

Dalej ruszamy w podróż do Narodowego Zoo Sri Lanki, które znajduje się na przedmieściach wyspy, Kolombo, w mieście Dehiwala. Ogród zoologiczny został założony na początku XX wieku i rozciąga się na powierzchni ponad 10 hektarów.

W zoo znajduje się ogromna kolekcja zwierząt i ptaków z całego świata, akwarium, w którym można zobaczyć liczne ryby, oraz terrarium z wieloma różnymi wężami. W zoo mieszkają słonie, orangutany, tygrysy, lamparty, żyrafy, nosorożce, hipopotamy, flamingi, papugi, pelikany, sowy, krokodyle, żółwie, jelenie itp.

W zoo odbywają się cotygodniowe pokazy lwów morskich i słoni. Dla dzieci stworzono mini zoo, gdzie maluchy mogą bezpiecznie poznawać małe ptaki i zwierzęta.

Sierociniec dla słoni Pinnawala

Z Kolombo ruszamy autostradą A1. Naszym celem jest miasto Kandy, ale po drodze zatrzymamy się w sierocińcu dla słoni Pinnawala. Położony jest w połowie drogi między największymi miastami kraju, Kandy i Kolombo. Sierociniec otwarty jest codziennie w godzinach 8:30-17:30.

Sierociniec dla słoni Pinnawala został założony w 1975 roku przez Departament Środowiska Sri Lanki w celu zapobiegania śmierci osieroconych słoni.

Szkółka początkowo mieściła się w Wilpattu, później przeniesiono ją najpierw do Bentoty, potem do ogrodu zoologicznego w Dehiwali, a w 1978 r. zyskała obecną lokalizację na 10-hektarowej plantacji kokosów na brzegach rzeki Maha Oya.

Karmienie słoni owocami odbywa się codziennie w godzinach 09:00-09:45 i 12:00-13:45. Kąpiel słoni można oglądać codziennie w godzinach 10:00-12:00 i 14:00-16:00.

Słonie w Pinnawala, Sri Lanka

Świątynia Relikwii Zęba w Kandy

Po przejechaniu nieco ponad 100 km. docieramy do Kandy. Pierwsze kroki kierujemy do Świątyni Relikwii Zęba. To najsłynniejsza świątynia buddyjska na Sri Lance. Świątynia Zęba w Kandy znajduje się na terenie kompleksu Pałacu Królewskiego i stanowi część jego zespołu architektonicznego.

Kompleks, nazywany również Sri Dalada Maligawa, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z głównych miejsc pielgrzymowania na Sri Lance.

Świątynia Relikwii Zęba w Kandy, Sri Lanka

Świątynia buddyjska Sri Dalada Maligawa została założona w XVI wieku za panowania króla Vimaladharmasuriya I. Uważa się, że ten, kto posiada relikwię, ma najwyższą władzę w kraju. Budynek, w którym przechowywano ząb za panowania króla, został zniszczony, a ząb przewieziono do Dumbary. Obecny budynek Świątyni Zęba w Kandy został wzniesiony w XVII wieku.

Królewskie Ogrody Botaniczne, Peradeniya

Królewskie Ogrody Botaniczne, położone w Peradeniya, kilka kilometrów od Kandy, co roku przyciągają ponad 2 000 000 turystów z całego świata. Z Kandy do Ogrodu Botanicznego Peradeniya można łatwo dotrzeć autobusem lub pociągiem.

Ogród otoczony jest dopływem rzeki Mahaweli Ganga i zajmuje powierzchnię około 60 hektarów. Na terenie można zobaczyć ogromną kolekcję roślin, podzieloną na 25 sektorów ze względu na ich cechy botaniczne.

Peradeniya, największy ogród botaniczny na Sri Lance, został założony pod koniec XVIII wieku, przez króla Kirti Sri Rajasinhe, jeszcze przed przybyciem Brytyjczyków. Po obaleniu, przez Brytyjczyków, ostatniego króla Kandy, Ogród Peradeniya został zamieniony na Ogród Botaniczny ze względu na prowadzone tu badania lokalnej flory i fauny.

Aleja w Ogrodzie Botanicznym, Sri Lanka

Świątynie jaskiniowe Dambulla i Złota Świątynia

Z Kandy ruszamy autostradą A9. Naszym celem jest miasto Dambulla położone na skrzyżowaniu głównych dróg kraju. Osada znajdująca się w tym miejscu została po raz pierwszy wspomniana w kronikach historycznych w VII wieku p.n.e.

Głównymi atrakcjami miasta są starożytne świątynie: Złota i Pięciu Jaskiń. Te ostatnie znajdują się w jaskiniach na zboczu klifu, a Złota Świątynia znajduje się u jego podnóża.

Świątynie jaskiniowe w Dambulli są największymi i najlepiej zachowanymi tego typu. Starożytny kompleks świątynny składa się z 5 jaskiń - sal o różnych rozmiarach, wykutych w monolitycznej skale. Malowidła i rzeźby w świątyniach jaskiniowych pochodzą z I wieku p.n.e.

Złota Świątynia w Dambulli została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pod posągiem znajduje się niewielkie, ale bardzo interesujące muzeum, w którym można obejrzeć wystawę posągów Buddy z różnych krajów świata, napisy na liściach obrazy i przedmioty rytualne.

Złota świątynia w Dambulla, Sri Lanka

Kompleks skalny Sigiriya

Z Dambulla kierujemy się drogą A6 w kierunku miasta Trincomalee, ale po przejechaniu kilkudziesięciu km. zatrzymamy się, aby zobaczyć kompleks skalny w Sigiriya. Obiekt nazywany jest też Skałą Lwa. Starożytne miasto Sigiriya znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i według wielu, jest najsłynniejszym zabytkiem Sri Lanki.

W starożytnym mieście Sigiriya znajduje się pałac, interesujące budynki u jego stóp oraz ogrody z licznymi sztucznymi zbiornikami wodnymi i systemem zaopatrzenia w wodę, który do dziś działa w południowej części miasta.

Według popularnej legendy, którą przewodnicy opowiadają turystom, na szczycie góry znajdował się kiedyś pałac królewski, w którym mieszkał syngaleski król Kasyapa. Dane archeologiczne nie potwierdzają jednak tej teorii. Oprócz struktur skalnych w Sigiriya jest słynna lustrzana ściana, starożytne kolorowe freski ścienne, tarasy, baseny i ogrody.

Kompleks skalny Sigiriya

Trincomalee

100 km od Sigiriya leży miasto Trincomalee. To duży ośrodek położony na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy, nad brzegiem unikalnej naturalnej zatoki, jednej z najgłębszych na świecie. Warunki naturalne ukształtowały rzeźbę terenu idealną do budowy portu.

Głównymi atrakcjami Trincomalee są ufortyfikowany Fort Frederick, wiele świątyń buddyjskich i hinduistycznych, w tym Koneswaram (Świątynia Tysiąca Filarów), gorące źródła w Kanniya, port, most w Kinniya itp.

Trincomalee jest bazą dla wycieczek połączonych z obserwacją wielorybów i delfinów na wschodnim wybrzeżu, a tuż za miastem znajduje się Morski Park Narodowy Pigeon Island. Miasto jest popularne wśród miłośników wakacji na plaży, nurkowania i pływania z rurką.

Widok na Trincomalee, Sri Lanka

Starożytne miasto Anuradhapura

Z Trincomalee ruszamy z powrotem na zachód. Celem wyprawy jest starożytne miasto Anuradhapura. To święte miasto, stolica królestwa syngaleskiego, położona w północno-środkowej części wyspy. Najlepszy czas na odwiedzenie Anuradhapury przypada na okres od lutego do września włącznie, gdyż wtedy występuje tu najmniej opadów.

Pierwsza osada w tym miejscu pojawiła się w X wieku p.n.e. Anuradhapura stała się pełnoprawnym miastem w V wieku p.n.e. Stolica rozkwitała przez 1300 lat, lecz została opuszczona po inwazji z Indii Południowych w 993 r. Przez stulecia miejsce to pozostawało ukryte w dżungli. Anuradhapura została ponownie odkryta przez Brytyjczyków w XIX wieku. Następnie Anuradhapura stała się miejscem pielgrzymek wyznawców buddyzmu.

Głównymi atrakcjami Anuradhapury są gigantyczne dagoby Thuparama i Ruwanwelisaya, a także święte buddyjskie drzewo Sri Maha Bodhi. W starożytnym mieście zorganizowano system nawadniający, który pozwalał na zaopatrywanie miasta w wodę ze sztucznych zbiorników. System ten funkcjonuje do dziś.

Ruiny świątyni Anuradhapura, Sri Lanka

Starożytne miasto Polonnaruwa

Drogą A9 i A11 jedziemy na południe wyspy. Po niespełna dwóch godzinach podróży dotrzemy do Polonnaruwa. To drugie co do wielkości starożytne miasto Sri Lanki. Polonnaruwa stało się stolicą po upadku Anuradhapura i istniało od X do początku XIV wieku. Starożytne miasto Polonnaruwa znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest częścią Trójkąta Kulturowego Sri Lanki.

Polonnaruwa pozostała stolicą do 1293 r. Miasto stopniowo opuszczano, porastała je dżungla, a przypadkowo zostało odkryte kilka wieków później, w XIX w., przez Brytyjczyków.

Jedną z głównych atrakcji Pollonaruwy są ruiny starożytnego miasta-ogrodu założonego w XII wieku, a także sztuczne jezioro Parakrama Samudraya (morze króla Parakramabahu) o powierzchni ponad 2500 hektarów. Na zwiedzanie starożytnego miasta-ogrodu i zabytków architektury starożytnej kultury indyjskiej z okresu dynastii Chola potrzeba co najmniej pół dnia. Przy wejściu do parku znajduje się wypożyczalnia rowerów.

Świątynia buddyjska Polonnaruwa, Sri Lanka

Park Narodowy Równina Hortona

Kierując się nadal na południe dotrzemy do Parku Narodowego Równina Hortona. Park jest obszarem chronionym położonym w centralnych górach Sri Lanki. Równina Hortona została uznana za park narodowy w 1988 roku.

Popularną atrakcją turystyczną jest "Koniec Świata" – stromy klif o różnicy wysokości ponad 1,2 km, na szczycie którego znajduje się zorganizowany taras widokowy.

W pogodny dzień ze szczytu można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na okoliczne doliny i klify. W okolicach parku znajduje się kilka imponujących wodospadów, które także warto zobaczyć.

Klif "Koniec Świata", Sri Lanka

Nuwara Eliya

Miasto Nuwara Eliya leży kilkanaście km. od parku narodowego. Nuwara Eliya, zwane także "Małą Anglią", jest położone w górskiej części środkowej prowincji Sri Lanki.

Głównymi atrakcjami Nuwara Eliya są Jezioro Gregory, Park Wiktorii położony na brzegach jeziora, niezliczone pola golfowe, świątynie hinduistyczne, najstarszy urząd pocztowy w kraju, kilka wodospadów o różnej wysokości oraz niezliczone plantacje herbaty i fabryki, w których można dowiedzieć się, jak powstaje słynna cejlońska herbata.

Miasto zostało założone przez Brytyjczyków w XIX wieku i jest obecnie największym producentem herbaty na wyspie. Specyfiką miasta jest pogoda, nietypowa dla wyspy. Klimat w tym rejonie, w przeciwieństwie do wybrzeża, jest dość chłodny, zimą zdarzają się nawet przymrozki, średnia roczna temperatura wynosi około +16 C.

Park Wiktorii Nuwara Eliya, Sri Lanka

Ella Gap

Nuwara Eliya to idealna baza wypadowa na zwiedzanie okolicy. Ella to miasto położone w górzystym regionie Sri Lanki. Obszar ten charakteryzuje się chłodnym klimatem i dużą różnicą temperatur między dniem i nocą. Nazwa "Ella" w języku syngaleskim oznacza "wodospad" – region ten pełen jest wodospadów o różnej wysokości i głębokości wody.

Główną atrakcją miasta jest otaczająca je przyroda pasma górskiego o tej samej nazwie. Wielu turystów przyjeżdża tutaj, aby móc udać się na piesze wycieczki po górzystym terenie i podziwiać atrakcje przyrodnicze.

Z Ella można dotrzeć pieszo do popularnych atrakcji turystycznych: Ella Rock, Little Adam's Peak, Ravana Falls, a także odwiedzić Most Dziewięciu Łuków. Most znajduje się pomiędzy miastami Ella i Demodara.

Krajobraz wokół Ella, Sri Lanka

Most Dziewięciu Łuków

Będąc w Ella, nie sposób nie odwiedzić atrakcji zwanej jako Most Dziewięciu Łuków. Obiekt o wysokości 25 metrów, zwany także "Mostem do Nieba", znajduje się pomiędzy niewielkimi górskimi miasteczkami Ella i Demodara na wysokości 945 metrów nad poziomem morza.

Most znajduje się bliżej Elli i można dotrzeć do niego pieszo, idąc wzdłuż torów kolejowych. Most Dziewięciu Łuków jest czynny, a pociągi regularnie przejeżdżają przez niego kilka razy dziennie.

Unikalną cechą mostu jest to, że do jego budowy nie użyto stali. Most wzniesiono w czasie I wojny światowej, a oddano do użytku w 1921 roku.

Most Dziewięciu Łuków, Sri Lanka

Szczyt Adama

Pozostajemy w Ella, a kolejnym przystankiem w naszej wyprawie jest szczyt Adama, zwany też jako Sri Pada. To stożkowata skała o wysokości 2243 metrów, na której szczycie znajduje się świątynia.

Sri Pada jest miejscem świętym dla buddystów, hinduistów, muzułmanów i chrześcijan. Najlepszą porą na wizytę jest sezon pielgrzymkowy od grudnia do maja.

Wspinaczkę na Adam's Peak zazwyczaj odbywa się nocą, przed świtem, aby uchwycić moment wschodu słońca, gdy skała rzuca łagodny, trójkątny cień na chmury.

Zgodnie z wierzeniami buddyjskimi na szczycie znajduje się odcisk stopy Buddy, chrześcijanie i muzułmanie wierzą, że znajduje się tam odcisk stopy Adama, który po raz pierwszy postawił stopę na ziemi po wygnaniu z raju, a hinduiści wierzą, że jest to odcisk stopy boga Siwy.

Szczyt Adama, Sri Lanka

Park Narodowy Yala

Po kilku dniach zwiedzania lokalnych atrakcji, czas na podróż na południe wyspy. Celem jest Park Narodowy Yala. Jest najsłynniejszym i drugim co do wielkości parkiem narodowym na Sri Lance. Yala ma status parku narodowego od 1938 roku. Jeśli chcesz zorganizować wycieczkę do parku, warto sprawdzić dostępne oferty wycieczek.

Park Narodowy Yala położony jest w południowo-wschodniej części wyspy, w pobliżu miast Kataragama i Tissamaharama. Park jest otwarty przez cały rok, ale w okresach suszy jest zamykany na miesiąc. Datę tę, co roku ustala Departament ds. Dzikiej Przyrody. Zazwyczaj jest to okres między połową września a połową/końcem października.

Park Narodowy Yala można zwiedzać jedynie jeepami. Zwiedzanie parku pieszo nie jest możliwe ze względu na obecność w nim dużej liczby niebezpiecznych zwierząt.

Rezerwat Yalu jest domem dla 215 gatunków ptaków, w tym flamingów i pawi, 44 gatunków ssaków: lampartów, niedźwiedzi, słoni, jeleni, a także wielu gadów, krokodyli itp. Najlepszy czas na odwiedzenie rezerwatu przypada na okres od lutego do lipca.

Park Narodowy Yala, Sri Lanka

Park Narodowy Udawalawe

Nieco dalej na zachodzie, na granicy prowincji Uva i Sabaragamuwa znajduje się Park Narodowy Udawalawe. Rezerwat zajmuje powierzchnię około 31 tysięcy hektarów i jest trzecim najczęściej odwiedzanym rezerwatem na Sri Lance.

Park Narodowy Udawalawe został założony w 1972 roku w celu ochrony populacji azjatyckich słoni żyjących na Sri Lance. Jest on również popularnym miejscem obserwacji ptaków. Obecnie w Parku Udawalawe żyje około 250 dzikich słoni.

Turyści mogą wziąć udział w safari samochodami terenowymi. Zwiedzanie parku pieszo, podobnie jak w przypadku Yala, nie jest możliwe. W parku jest sierociniec dla słoni. Zwiedzający mogą oglądać, jak są karmione. W parku nie można jeździć na słoniach, ponieważ władze chcą zminimalizować kontakt ludzi z dzikimi zwierzętami.

Słonie w parku Udawalawe, Sri Lanka

Latarnia morska Dondra

Odbijając na południe dotrzemy do latarni morskiej Dondra. Latarnia znajduje się w pobliżu najdalej na południe wysuniętego punktu Sri Lanki, 6 km od Matary, największego miasta na południu, na brzegu zatoki Devinuwara. Nazwę zatoki można przetłumaczyć z języka syngaleskiego jako "miasto bogów". Najbardziej wysunięty na południe punkt wyspy znajduje się zaledwie 300 metrów od latarni morskiej.

Latarnia morska zbudowała w 1887 roku brytyjska firma. Jej wysokość to 49 metrów, w jej wnętrzu znajduje się 7 pięter, a na szczycie - mały taras widokowy.

Latarnia morska Dondra jest jedną z czterech międzynarodowych latarni morskich na Sri Lance. Obecnie ma status obiektu strategicznego i wejście na szczyt jest zabronione, ale można spacerować po jej terenie.

Latarnia Dondra, Sri Lanka

Fort Galle

Współczesne Galle to duże azjatyckie miasto portowe położone na południu Sri Lanki, na którego terenie znajduje się holenderski fort o tej samej nazwie, zbudowany w XVI wieku.

Na terenie fortu w Galle znajduje się kilka atrakcji: wieża zegarowa, bastion, wyspa Crow, muzeum narodowe, świątynie buddyjskie i muzułmańskie, latarnia morska i muzeum marynarki wojennej.

Ufortyfikowany Fort to kompleks budowli wojskowych, stromych murów i wałów, których zadaniem była ochrona miasta ze strony morza. Fort w Galle idealnie nadaje się na piesze wycieczki. Czas zwiedzania to 2-3 godziny.

Fort Galle, Sri Lanka

Rezerwat Lasu Deszczowego Sinharaja

Naszą podróż kończymy w rezerwacie Sinharaja. Położony jest w południowo-zachodniej części Sri Lanki i zajmuje powierzchnię około 11 hektarów. Tego typu rezerwaty biosfery nazywane są także "płucami planety".

Sinharaja został po raz pierwszy uznany za park narodowy przez Brytyjczyków w 1875 roku, a stał się międzynarodowym rezerwatem biosfery w 1978 roku i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO od 1988 roku.

W rezerwacie przyrody Sinharaja żyje wiele endemicznych gatunków owadów, płazów, gadów, ryb, a także ptaków i ssaków.

W Sinharaja opady deszczu występują codziennie, więc najlepszą porą na wizytę jest wczesny poranek, przed południem. Wstęp do rezerwatu możliwy jest wyłącznie z przewodnikiem.

Lasy Deszczowe Sinharaja

A kiedy już zakończymy zwiedzanie...

Na Sri Lance woda w morzu i oceanie jest ciepła, plaże są zazwyczaj piaszczyste, jednak trzeba się liczyć z falami i prądami wstecznymi. Dlatego Sri Lanka uważana jest za kraj surferów. Jeśli szukasz idealnego miejsca na wakacje, sprawdź oferty na Sri Lance. Na szczęście większość hoteli dysponuje brodzikami dla dzieci, albo kompleksem basenów.

Styl wypoczynku na Sri Lance można w skrócie opisać następująco: z dala od hałasu i zgiełku, bliżej morza i natury. Większość atrakcji turystycznych Sri Lanki ma charakter naturalny. Mało jest tu dyskotek, za to można urządzać pikniki na łonie natury, łowić ryby lub grillować na plaży.

Plaża w pobliżu Mirissa, Sri Lanka

Linia brzegowa Sri Lanki to ponad tysiąc kilometrów plaż z miękkim piaskiem, palmami kokosowymi, rafami koralowymi i kolorowymi rybami w przybrzeżnych wodach. Dwa regiony – Bentota oraz wybrzeże od Tangalli do Weligamy – znalazły się w pierwszej dziesiątce najlepszych plaż w Azji.

Bentota to prestiżowy kurort położony w południowo-zachodniej części wyspy, z plażą północną i południową. Ta druga jest bardziej odpowiednia do aktywnego wypoczynku. Możesz tu pływać katamaranami, kajakami, skuterami. Negombo zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim bliskości stolicy. Można tu uprawiać nurkowanie, windsurfing i kitesurfing, odwiedzić dobre restauracje serwujące ryby oraz zwiedzić zabytki architektury.

Jednym z najlepszych kurortów na wyspie jest Unawatuna. Ocean jest tu spokojny, a pas podwójnej rafy chroni plaże przed wysokimi falami. Najczęściej przyjeżdżają tu rodziny z dziećmi, a także pasjonaci nurkowania, pływania z rurką i wędkowania.

Plaża w Unawatuna, Sri Lanka

Najpopularniejszymi miejscami do nurkowania są Hikkaduwa oraz Unawatuna. Znajdują się tam licencjonowane szkoły, restauracje tematyczne, hotele i sklepy. W pobliżu wybrzeża leży ponad 20 wraków statków. To zarówno XIX-wieczne statki parowe, jak i nowoczesne jednostki pływające.