Spis treści

Krótko o Azorach

Azory to krajobrazy w cieniu wulkanów gdzie dziewięć wysp na środku oceanu, znanych jako Azory, to nie tylko miejsce na wymarzone wakacje na plaży i możliwość nurkowania czy podziwiania przyrody. Azory to miejsce dla wszystkich tych, którzy chcieliby naocznie przekonać się o majestatycznej sile i pięknie wulkanów.

Archipelag Azorów, położony jest w środkowej części Oceanu Atlantyckiego. Wyspy Azorskie zostały odkryte w 1427 roku przez kapitana Gonçalo Velho, który żeglował pod dowództwem portugalskiego księcia, odkrywcy i organizatora wypraw morskich, Henryka Żeglarza. Jeśli planujesz wyjazd, sprawdź oferty wakacyjne na Azory. Sam archipelag obejmuje 9 wysp, najważniejsze to:

  • Wyspa Sao Miguel jest największą wyspą w archipelagu Azorów.
  • Najstarszą osadą na Azorach jest Vila do Porto na wyspie Santa Maria.
  • Na Graciosie warto zajrzeć do Jaskini Siarkowej z podziemnym jeziorem, zobaczyć barokowy kościół w Guadalupe i stare wiatraki w Praia.
  • Na wyspie Terceira, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, warto zobaczyć jaskinie siarkowe z gejzerami, a także wulkan z największym kraterem na Azorach.
  • W historycznym centrum stolicy wyspy Terceira można zobaczyć forty São Sebastian z XVI wieku. i São João Batista z XVI–XVII wieku.
  • Na wyspie Flores znajduje się piękny wodospad Ribeira Grande i siedem jezior w kraterach wygasłych wulkanów.
  • Wyspa Pico znana jest przede wszystkim ze swojego wulkanu o wysokości 2351 metrów, ciekawego muzeum wina i świątyń z XVII i XVIII wieku.

Klif na wybrzeżu Azorów

Azory są atrakcyjne również ze względu na bogatą faunę morską. Żyje tu ponad 20 gatunków wielorybów. Turyści mogą obserwować kaszaloty i delfiny w ich naturalnym środowisku.

Wycieczka po wulkanach

Największą atrakcją archipelagu są wulkany, gorące źródła, formacje skalne i jeziora w kraterach wygasłych olbrzymów.

Wulkan Pico

Najciekawszym wulkanem archipelagu jest szczyt Pico. Podwodna część wyspy (gdzie znajduje się wulkan) ma sześć kilometrów długości, dlatego wulkan został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Ma wysokość 2,3 kilometra. Jednocześnie Pico pozostaje czynnym wulkanem: ostatnia erupcja miała miejsce zaledwie 60 lat temu. Krater Pico ma średnicę około pół kilometra.

Droga na szczyt jest dość stroma, więc jego zdobycie wymaga dobrej kondycji fizycznej. Najlepiej jest rozpocząć wspinaczkę rano i przeznaczyć cały dzień na podróż tam i z powrotem. W drodze na górę można zobaczyć strumienie zastygłej lawy. Jeśli chcesz zorganizować wycieczkę na Pico, sprawdź dostępne oferty wycieczek.

Szczyt wulkanu Pico na Azorach

Dolina Furnas (Sao Miguel)

Jeśli chcesz poczuć klimat wulkanicznej wyspy, to musisz odwiedzić wyspę Sao Miguel i Dolinę Furnas. Cała dolina jest w rzeczywistości dużym, uśpionym wulkanem. Jest tu wiele gorących źródeł i gejzerów z bulgoczącą wodą i charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachem siarkowodoru. Warto też przyjrzeć się fumarolom - otworom i szczelinom w wulkanie, z których wydobywają się gazy wulkaniczne.

Gorące źródła w Dolinie Furnas

W Dolinie Furnas koniecznie trzeba spróbować lokalnego dania Cozido das Furnas – mięsa pieczonego bezpośrednio w dołach wulkanicznych. Worek z warzywami i mięsem zanurza się w otworze i utrzymuje przez kilka godzin w temperaturze 85 stopni. Dla lepszego efektu prowizoryczny piecyk przykrywa się klapą. Po przygotowaniu worek jest podnoszony za pomocą liny i wyciągany na powierzchnię.

Na miejscu serwuje się również herbatę parzoną z wody wulkanicznej (naturalna temperatura wody, bliska temperaturze wrzenia, pozwala zrezygnować z podgrzewania herbaty przed zaparzeniem).

Wulkan i latarnia morska Capelinhos

W wyniku erupcji wulkanów nie tylko zmieniła się rzeźba terenu, ale także powstały nowe obszary wysp. W połowie XX wieku doszło do erupcji wulkanu Capelinhos na wyspie Faial. Erupcja trwała około roku. Władze podjęły decyzję o ewakuacji wszystkich okolicznych mieszkańców, dzięki czemu udało się uniknąć ofiar śmiertelnych.

Na skutek erupcji wyspa wydłużyła się o kilka kilometrów, a wiele domów zalała lawa. Niektóre z nich są nadal częściowo widoczne. O skali zjawiska świadczy znajdująca się na wyspie latarnia morska, która kiedyś znajdowała się tuż przy brzegu morza, a teraz stoi daleko w głębi wyspy. Latarnia obecnie stanowi atrakcję turystyczną. Jest tu też muzeum, gdzie można dowiedzieć się więcej o wybuchu wulkanu Capelinhos i innych wulkanach na wyspach.

Historyczna latarnia morska Capelinhos

Jezioro Ogniste (Lagoa do Fogo)

Jezioro Lagoa do Fogo znajduje się w kraterze wygasłego wulkanu. Zbiornik ma około siedmiu kilometrów długości i czterech szerokości. Gorące źródła tworzą mgłę, która całkowicie pokrywa jezioro Lagoa do Fogo. Jeśli jednak pogoda dopisuje, warto wybrać się na spacer wokół jeziora. Ścieżka turystyczna wije się pośród skał bezpośrednio wpadających do wód jeziora. 50 lat temu teren Lagoa do Fogo uzyskał status rezerwatu przyrody, dlatego kąpiel w jeziorze jest zabroniona.

Jezioro Lagoa do Fogo w kraterze wulkanu

Jaskinia Algar do Carvao

Pochylony tunel o długości około 100 metrów powstał naturalnie, gdy kilka tysięcy lat temu lawa wypłynęła na powierzchnię. Jaskinia położona jest w samym centrum wyspy Terceira.

Wnętrze jaskini Algar do Carvao

Jaskinię zaczęto eksplorować dopiero pod koniec XIX wieku. Po zejściu do tunelu badacze odkryli w jej wnętrzu podziemne jezioro, a także liczne stalaktyty na ścianach. W latach 30. XX wieku sporządzono pierwszą mapę jaskini.

Pod koniec XX wieku dobudowano tu wygodne schody z balustradami i zaczęto organizować regularne wycieczki. Dla wygody turystów jaskinia jest oświetlona.

Sete Cidades (Sao Miguel)

Największym zbiornikiem wodnym na wyspie Sao Miguel jest Sete Cidades. Jezioro składa się z dwóch mniejszych akwenów. Wody odbijają światło słoneczne w różny sposób. W jednym woda ma kolor niebieski, w drugim zielonkawy.

Jezioro Sete Cidades z charakterystycznymi kolorami

Obie części zbiornika połączone są wąską cieśniną, przez którą zbudowano most, dzięki czemu można przejść na drugą stronę jeziora. Podobnie jak Jezioro Ognia, Sete Cidades znajduje się wewnątrz wygasłego wulkanu.

Wycieczka do miasta

Największym miastem na Azorach jest Ponta Delgada, na południowym wybrzeżu wyspy Sao Miguel. Miasto założono w XV wieku, ale zostało poważnie zniszczone podczas burzy w 1839 roku.

Popularną lokalną atrakcją jest brama miejska. Przed wejściem na główny plac miasta znajdują się trzy jasne, białe łuki, połączone ze sobą. Niedaleko bramy znajduje się kościół św. Sebastiana, patrona Ponta Delgada. Podobnie jak wiele budynków w mieście, jest pomalowany na biało (kościół stanowi mieszankę stylu barokowego i manuelińskiego - portugalskiej wersji architektury renesansowej). Wieczorem kościół jest spektakularnie oświetlony.

Panorama miasta Ponta Delgada

W Ponta Delgada znajdują się również inne interesujące miejsca kultu religijnego, w tym kościół São José i kościół Chrystusa Pana (również zbudowany w charakterystycznym portugalskim stylu z białą fasadą i czarnymi zdobieniami).

Obok nabrzeża znajduje się XVI-wieczna twierdza Forte de San Bras. W jej wnętrzu urządzono muzeum wojskowe.

Na głównym targu miejskim można kupić ananasy uprawiane na Azorach, warzywa i owoce, ryby i inne pamiątki.

A kiedy już obejrzymy wulkany

Azory z pewnością zainteresują miłośników nurkowania, ze względu na podwodne krajobrazy wulkaniczne i różnorodną faunę. W tutejszych wodach można spotkać papugoryby, płaszczki szare, szare zębacze, barakudy, ośmiornice, iglicznie i duże homary. Możesz wypłynąć łodzią na otwarte morze i obserwować wieloryby w ich naturalnym środowisku. Jeśli szukasz idealnego miejsca na wakacje, sprawdź oferty na Azory.

Ze względu na aktywność wulkaniczną na Azorach praktycznie nie ma tradycyjnych piaszczystych plaż (takie znajdują się jedynie na wyspach Sao Miguel i Santa Maria). Główną plażą na północnym wybrzeżu Sao Miguel jest Praia De Santa Bárbara. Plaża charakteryzuje się bardzo szerokim brzegiem, łagodnym wejściem do wody i wysokimi falami, dlatego jest tu wielu miłośników surfingu.

Co roku 24 czerwca na Azorach obchodzone jest święto Świętego Jana, podczas którego odbywają się barwne procesje i rozpalane są świąteczne ogniska. Pod koniec sierpnia w Santa Maria odbywa się festiwal muzyczny "Mare d'Agosto".

W licznych lokalnych restauracjach polecamy spróbować dania "caldeirada", czyli grillowanych różnych gatunków ryb, a także duszonej ośmiornicy w sosie winnym.

Ile dni potrzeba, aby poznać Azory?

Wszystkie główne atrakcje większości Azorów można zobaczyć w ciągu 2–3 dni. Wyjątkiem jest największa wyspa archipelagu - São Miguel, na której polecamy spędzić co najmniej 5-7 dni. Terceira również warta jest dłuższej wizyty. Sao Miguel and Terceira to wyspy, na których można się zatrzymać i od nich rozpocząć podróż po archipelagu Azorów. Wyspy najlepiej jest zwiedzać promem lub lokalnymi liniami lotniczymi. Jeśli planujesz wyjazd, sprawdź dostępne oferty wakacyjne.