Lanzarote - wyspa ognistych gór
Lanzarote jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc na Ziemi. Zachwyca fantastycznymi krajobrazami pochodzenia wulkanicznego. Przeplatanie się zastygłej lawy i stożków wulkanicznych o różnych barwach tworzy efekt „księżycowego krajobrazu”. To niezwykła wyspa pośród Wysp Kanaryjskich, miejsce, w którym natura i człowiek żyją w harmonii i zgodzie.
Wyspa o długiej historii
Majo - rdzenni mieszkańcy Lanzarote, osiedlili się na wyspie około 500 r. p.n.e. Przybyli z północnego wybrzeża Afryki. Ówcześnie wyspa nosiła nazwę „Czerwona Góra”. Majo, wywodzili się od Berberów. Fakt ten potwierdzają malowidła znalezione na Lanzarote, które przypominają malowidła naskalne odkryte w północno-zachodniej Afryce. Ceramika Majo ma cechy wspólne z ceramiką późno-neolityczną Sahary. Zachowane szczątki języka Majo pozwoliły na ustalenie, że należy on do gałęzi językowej berberyjsko-kanaryjskiej. Majo, zamieszkiwali głównie centralną część wyspy. Głównym zajęciem autochtonów było rolnictwo i hodowla zwierząt, zajmowali się także rybołówstwem i zbieraniem muszli. Wyspa była słabo znana w czasach starożytnych, wspominali o niej jednak Fenicjanie, którzy odwiedzili ją w poszukiwaniu porostów, z których pozyskiwano wówczas czerwony barwnik. Pierwszym Europejczykiem na wyspie był Lancelotto Malocello, genueński żeglarz, który odwiedził wyspę w 1312 r. i nadał jej dzisiejszą nazwę. W kolejnych dekadach Lanzarote była wielokrotnie atakowana. Celem wypraw było złoto, niewolnicy i futra. Europejskie wyprawy na Lanzarote doprowadziły do gwałtownego spadku liczebności miejscowej populacji. Wyspę ostatecznie zdobyli w 1402 roku Juan de Bethencourt i Gadifer de la Salle, którzy służyli kastylijskiemu królowi Henrykowi III.
Jeśli planujesz wakacje na Lanzarote, sprawdź nasze oferty w Puerto del Carmen i Playa Blanca.
Krajobraz wygasłych wulkanów
Lanzarote jest czwartą co do wielkości wyspą Wysp Kanaryjskich. Leży 140 km od Maroka i prawie 2000 km od Hiszpanii. Na wyspie znajduje się około trzystu wulkanów różnej wielkości. Ostatnia duża erupcja wulkanu miała miejsce w 1730 roku, kiedy to wybuchło jednocześnie 30 wulkanów, a popiół i lawa wydobywała się z czeluści ziemi przez 6 lat!
Ten kataklizm całkowicie odmienił oblicze Lanzarote, dziesięć miast zostało zmiecionych z powierzchni ziemi (Rodeo, Tingafa, Montalla Blanca, Santa Catalina, Matetas, Yaretas, Peñaya de Palmas, San Juan, Testeina). Lawa wulkaniczna pokryła jedną czwartą wyspy.
Dopiero w latach 60. XX w. wyspa zaczęła się intensywnie rozwijać. Większość terenów nadmorskich została zabudowana hotelami i infrastrukturą turystyczną. Dzięki swojemu położeniu geograficznemu Lanzarote ma przyjemny klimat. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi +21°C. Jest to najbardziej wysunięta na wschód Wyspa Kanaryjska i położona najbliżej Afryki, dlatego też występuje tu mało opadów i prawie zawsze jest słonecznie.
Sprawdź oferty w innych regionach Hiszpanii: Costa del Sol, Majorka i Teneryfa.

Krater wulkaniczny Caldera Blanca
Warsztat Césara Manrique
Cała wyspa ozdobiona jest dziełami słynnego rzeźbiarza - Césara Manrique, twórcy i pioniera ekologii. Artysta, rzeźbiarz, architekt i po prostu osobowość o wielu obliczach César Manrique (1919-1992) urodził się na Lanzarote. Zorganizował wiele wystaw na całym świecie. Na początku lat 60. przeprowadził się do Nowego Jorku, który był wówczas prawdziwą mekką dla twórców sztuki nowoczesnej.
Dwa lata później powrócił na Lanzarote i osiedlił się na swojej rodzinnej wyspie. To właśnie wtedy rozpoczął realizację swojego najbardziej ambitnego i osobistego projektu: zamierzał wykorzystać wyspę jako płótno do urzeczywistnienia swoich pomysłów artystycznych, co z kolei miałoby pomóc w ochronie środowiska wyspy. Miłość do ojczyzny i silna osobowość samego Manrique odegrały znaczącą rolę w tym projekcie, który w 1978 roku został nagrodzony Światową Nagrodą w dziedzinie ekologii i turystyki.
Kolekcja dzieł Césara Manrique jest obszerna i cieszy się międzynarodowym uznaniem, jednak najważniejsze miejsce w jego twórczości zajmują pejzaże. W każdym ze swoich nowych dzieł autor starał się odnaleźć kruchy związek między środowiskiem a człowiekiem. Platformy widokowe, ogrody, rzeźby na wybrzeżu, ośrodki kulturalne… Lista jego dzieł jest ogromna.
Jeśli interesują Cię inne hiszpańskie wyspy, sprawdź oferty na Fuerteventurze i Gran Canarii.

Wietrzna Zabawka – Jedna z rzeźb Césara Manrique Lanzarote
Zwiedzając wyspę
Arrecife jest stolicą i największym miastem na wyspie. Miasto zostało założone w XIV wieku. Kiedyś było małą wioską, która stopniowo przekształciła się w piękne miasto z wieloma atrakcjami. W Arrecife znajduje się port morski, do którego przypływają promy i statki wycieczkowe. San Bartolomé to miasto w środkowej części Lanzarote. Jest tu jedyne lotnisko na wyspie. Puerto del Carmen jest głównym ośrodkiem turystycznym Lanzarote, kurort położony jest w południowo-wschodniej części wyspy. Miasto posiada dobrze zachowane stare centrum z autentyczną architekturą, pięknymi budynkami i niepowtarzalną atmosferą. Teguise to miasto i gmina rozciągająca się od wschodniego do zachodniego wybrzeża. Tías to miasto położone na łagodnym zboczu góry Montalla Blanca. Główną atrakcją miasta jest Kościół Matki Boskiej Zbożowej. Yaiza to miasto i gmina na południu Lanzarote. Jest to najdalej na południe i zachód wysunięte miasto na wyspie, interesujące ze względu na tradycyjną architekturę i piękne krajobrazy.
Sprawdź oferty w Costa Teguise i Puerto Calero.

Arrecife, Lanzarote
Park Narodowy Timanfaya
Na Lanzarote znajduje się 13 chronionych obszarów przyrodniczych. Pierwszym parkiem narodowym, utworzonym w 1974 roku, był Timanfaya. Park Narodowy Timanfaya jest wizytówką Lanzarote, miejscem odwiedzanym każdego roku przez miliony turystów. Całość to fantastyczny krajobraz wulkaniczny z kraterami, zastygłą lawą i ogromnymi obszarami jałowej ziemi pokrytej popiołem. Na terenie parku znajduje się ponad 25 wulkanów.
Park zajmuje powierzchnię 51,07 km². Symbolem Timanfaya jest statua El Diablo, stworzona przez Cesara Manrique. Ostatni wybuch wulkanu miał miejsce w 1824 r., ale jego aktywność nie była aż tak znacząca. Wulkany są obecnie uśpione, jednak w niektórych miejscach lawa płynie bardzo blisko powierzchni. Poruszanie się po parku na własną rękę jest zabronione. Można go zwiedzać jedynie w zorganizowanych grupach z przewodnikiem.
W parku Timanfaya znajduje się restauracja Diablo, w której do przygotowywania potraw wykorzystuje się ciepło lawy. Te przygotowuje się bezpośrednio na ziemi. Skały wulkaniczne w tym rejonie są niezwykle gorące, a ich temperatura sięga 400°C.

El Diablo, Timanfaya
Wulkan La Corona i Badlands
Wulkan La Corona położony jest w północno-wschodniej części Lanzarote i wznosi się na wysokość 600 metrów nad poziomem morza. Ostatnia erupcja miała tu miejsce około 5 tysięcy lat temu. Wulkan wyrzucił ogromne ilości popiołu, który osiadając, utworzył szerokie równiny w południowo-wschodniej części wyspy, na których obecnie znajdują się żyzne ziemie. Z lawy powstały również systemy tuneli i jaskinie Jameosa del Agua oraz Cuevas de los Verdes.

Badlands, Lanzarote
El Jable
Na park El Jable składają się imponujące wydmy z piasku pochodzenia organicznego. Wydmy ciągną się przez całą centralną część Lanzarote, od plaż Fanara. Powstały na skutek zderzenia się północno-wschodnich i północno-zachodnich wiatrów pasatowych. Wydmowe krajobrazy El Jable są niezwykle malownicze, a wędrówka po nich zajmie cały dzień.
Famara-Guatifaya
Pasmo górskie Famara-Guatifay znajduje się na północy Lanzarote, obejmuje najwyższy punkt wyspy - Pic Las Peñas del Chaxe, 670 metrów nad poziomem morza. Łańcuch górski jest najstarszą formacją geologiczną na Wyspach Kanaryjskich.

Plaża wzdłuż gór Famara-Guatifay
Jaskinia Jameos del Agua
To naturalna jaskinia, część tunelu wulkanicznego, gdzie César Manrique w 1965 r. stworzył unikalny obiekt, który przekształcił ten wulkaniczny krajobraz i tchnął w niego nowe życie. Obiekt składa się z dwóch części: Jameo Chico i Jameo Grande. Trasa Jameo Chico zaczyna się od groty wulkanicznej, a następnie docieramy do słonego jeziora, w którym żyją ślepe kraby. Jezioro jest oświetlone, dzięki czemu można obserwować jego mieszkańców. Jameo Grande to duża jaskinia, o wyjątkowej akustyce, w której znajduje się sala koncertowa na 600 osób. Kompleks jaskiń ma też sztuczną lagunę na świeżym powietrzu. Jasnoniebieski kolor mocno kontrastuje z czarną skałą wulkaniczną, tworząc niesamowity efekt. Jednak kąpiel w lagunie jest zabroniona. Jest tu też restauracja i bar.

Jaskinia Jameos del Agua, Lanzarote
Ogród Kaktusów
Jardín de Cactus de Lanzarote to kolejne dzieło Césara Manrique. Projekt powstał w 1970 r., ale otwarto go dopiero w 1990 r. Ogród Kaktusów znajduje się w północnej części Lanzarote, w miasteczku Guatiza. Przy wejściu do parku znajduje się metalowa rzeźba autorstwa Cesara Manrique, podobna do prawdziwego kaktusa. W Ogrodzie znajduje się jedna z największych kolekcji kaktusów na świecie, składająca się z 1100 gatunków. Ogród jest otwarty: 10:00 do 17:00.

Jardín de Cactus de Lanzarote
Czerwona Góra
Montańa Roja to wygasły wulkan położony w południowej części wyspy. Nazwę tę można przetłumaczyć jako „Czerwona Góra”. Wulkan ma wysokość zaledwie 194 metrów nad poziomem morza, a wejście na jego szczyt zajmuje około pół godziny. Wokół krateru wulkanu wytyczono ścieżkę, po której można spacerować i podziwiać okoliczne krajobrazy.
Muzeum El Patio
Muzeum Rolnicze El Patio znajduje się w wiosce Tiagua i jest jednym z najstarszych gospodarstw rolnych na Lanzarote. W muzeum można zapoznać się z tradycjami rolniczymi i architektonicznymi wyspy. W pobliskim sklepie można również kupić wysokiej jakości wina i sery.
Jaskinia Los Verdes
Jaskinia Zielonego Lasu Cueva de los Verdes to jedna z największych jaskiń wulkanicznych na świecie. Powstała w wyniku wybuchu wulkanu 5 tysięcy lat temu. Długość jaskini wynosi 6,1 km, zaczyna się w kraterze wulkanu Corona, a kończy na wybrzeżu oceanu. Szerokość Cueva de los Verdes w niektórych miejscach sięga 24 m, wysokość - 15 m. Jaskinia została częściowo oświetlona i stała się jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Lanzarote. Trasa turystyczna ma długość około kilometra i prowadzi przez hale, wąskie przejścia i korytarze. W jaskini nieustannie rozbrzmiewała muzyka, która tworzyła wyjątkową atmosferę.

Jaskinia Los Verdes, Lanzarote
Twierdza Santa Barbara
Na skraju wygasłego wulkanu Guanapai wznosi się twierdza Castillo de Santa Barbara z dwiema wieżami. Zbudowano ją w XVI wieku i miała patrolować obszar północnego i południowego wybrzeża. W 1998 roku w twierdzy otwarto muzeum piratów. Z murów zamku roztacza się piękny widok na wyspę.

Castillo de Santa Barbara, Lanzarote
Twierdza San José
Castillo de San José to historyczna twierdza w Arrecife, zbudowana w latach 1776–1779 w celu obrony wyspy przed piratami. W 1970 roku twierdzę odrestaurowano, a jej wnętrze zaprojektował Cesar Manrique. W 1976 roku w twierdzy San José otwarto Muzeum Sztuki Współczesnej. Na wystawie prezentowane są prace artystów hiszpańskich.

Castillo de San José, Lanzarote
Kaplica Los Dolores
Kaplica i kościół Ermita de los Dolores pw. Matki Boskiej Bolesnej znajdują się w miejscowości Mancha Blanca, w gminie Tinajo. Matka Boska Bolesna znana jest również jako Matka Boska Wulkaniczna. Jest patronką wyspy. Świątynię zbudowano w 1780 roku w tradycyjnym stylu kanaryjskim.
Muzeum Atlantyckie Lanzarote (podwodne)
Jedno z najbardziej niezwykłych muzeów świata znajduje się 12 metrów pod wodą u wybrzeży Playa de Las Coloradas. Jason DeCaires Taylor stworzył rzeźby przedstawiające ludzi przy ich codziennych czynnościach, a te umieszczono następnie na dnie oceanu.
Muzeum Domu Lagomara
Dom-muzeum Lagomar, mieszczący się w rezydencji słynnego hollywoodzkiego aktora Omara Sharifa. Dom został wybudowany w 1970 roku według projektu architekta Jesúsa Soto, który współpracował z Césarem Manrique. Dom zbudowano na terenie dawnego kamieniołomu, obok skał wulkanicznych. Wpływ Cezara Manrique jest bardzo widoczny w projekcie willi – skały stały się częścią jego wnętrza. Obecnie dom-muzeum jest otwarty dla turystów.

Dom-muzeum Lagomar, Lanzarote
Piwnica winna El Grifo
Bodega El Grifo to winnica z własnym muzeum i biblioteką. Założona pod koniec XVIII wieku, jest jedną z najstarszych winnic na Lanzarote. Winnice znajdują się na lawi wulkanicznej, a winogrona zbierane są ręcznie. Każdego roku winiarnia El Grifo produkuje około 500 tysięcy butelek wina. Winiarnia i muzeum oferują wycieczki połączone z degustacją wina. Na terenie winnicy znajduje się sklep, w którym można kupić wino.
Mirador del Río
To najlepszy punkt widokowy na Lanzarote, położony na cyplu Bateria del Río. Roztacza się z niego wspaniały widok na góry, plaże i wyspy archipelagu Chinijo. Taras widokowy zaprojektował Cesar Manrique i uważa się go za jedno z jego najpiękniejszych dzieł. Wieża widokowa harmonijnie wtapia się w skałę. Taras widokowy podzielony jest na tarasy otwarte i zamknięte. W kompleksie znajduje się także restauracja, której ściany wykonane są ze szkła. Taras widokowy czynny jest od 10:00 do 17:45.

Punkt widokowy na Lanzarote
W wolnym czasie
W porównaniu do Teneryfy, Gran Canarii i Fuerteventury, na Lanzarote nie ma wielu plaż. Tylko jedna dziesiąta linii brzegowej ma łagodne wejście do wody. Jednak ośrodki mają wyposażone plaże, naturalne lub sztuczne. Wszystkie są miejskie i bezpłatne. Najpopularniejsza jest Playa Grande, położona w Puerto del Carmen. Wzdłuż plaży rozciąga się Playas Boulevard, przy którym znajdują się sklepy, kluby nocne, restauracje i ścieżki rowerowe. Plaża ma 1190 metrów długości i 100 metrów szerokości. Obiekt jest dobrze wyposażony, znajduje się tu wszystko, czego potrzeba do wypoczynku: wypożyczalnia leżaków, parasoli, prysznice, toalety. Na plaży dyżurują ratownicy. Morze w rejonie plaży Playa Grande jest spokojne, bez dużych fal, odpowiednie dla rodzin i dzieci.
Playa de Famara znajduje się w północno-zachodniej części Lanzarote. To najdłuższa plaża na wyspie o długości 6000 m. Jest szczególnie popularna wśród surferów, windsurferów i kitesurferów.
Playa Mujeres to plaża o złotym piasku położona w sercu pomnika przyrody Los Ayaches. Ma szerokość 395 metrów i 39 metrów. Ocean w tym miejscu jest spokojny, bez dużych fal, a wejście do wody jest łagodne. Plażę otaczają wydmy. Wcześniej znana jako plaża dla nudystów, jest obecnie otwarta dla wszystkich.

Plaża na Lanzarote
Lanzarote jest jednym z najpopularniejszych miejsc do uprawiania surfingu. Tutejszy klimat pozwala na serfowanie przez cały rok. Ponadto, ze względu na warunki pogodowe, na większości wybrzeża Lanzarote zawsze występują fale. Wyspa jest idealna dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z surfingiem. Najlepszym miejscem do tego typu aktywności jest El Quemao. Plaża znajduje się na północnym zachodzie, w pobliżu wioski La Santa. W tym miejscu często występują bardzo silne i szybkie fale.
Na plażach Lanzarote znajdują się też setki szkół nurkowania i wypożyczalni sprzętu. Dostępne są kursy dla początkujących, podczas których można uzyskać certyfikat, oraz wycieczki dla profesjonalistów. Jednym z najsłynniejszych centrów nurkowych jest Atlantis Diving Lanzarote. Znajduje się w Puerto del Carmen.