Weekend w Tallinie
Stolica Estonii – Tallin, to miasto, w którym od wieków mieszały się style i kultury zachodniej Europy, Skandynawii oraz wschodu. Przytulny i zadbany Tallin jest idealnym miejscem na weekendowy wypad. Sprawdź wakacje w Estonii.
Kiedy najlepiej zwiedzać Tallin?
W Estonii panuje klimat umiarkowany, przechodzący z morskiego w kontynentalny. Wybrzeże zachodnie jest nieco cieplejsze niż południowo-zachodnie, ale ogólnie różnica temperatur nie jest znacząca. Zimy są łagodne i śnieżne. Najwięcej opadów występuje jesienią, ale parasol przyda się nam także wiosną. Lato jest ciepłe, ale nie duszne (wiatry znad Bałtyku skutecznie chronią przed upałem). Idealnym czasem na "wycieczkę krajoznawczą" jest okres od końca maja do początku września. Zobacz oferty na lato w Estonii.
Piechotą i autobusem
Większość zabytków Tallina zlokalizowana jest na starym mieście. Odkryj wycieczki z przewodnikiem. Te najwygodniej jest zwiedzać pieszo, spacerując urokliwymi uliczkami zabytkowego miasta. Aby zobaczyć wszystkie atrakcje Estońskiej stolicy, warto skorzystać z autobusowych linii turystycznych. Najpopularniejsza jest tzw. linia czerwona. Czerwone autobusy odjeżdżają z placu Viru. Podczas wycieczki zobaczysz centrum Tallina, a także dzielnicę Pirita. Czas trwania wycieczki wynosi dwie godziny. Pasażerom udostępniony jest audio przewodnik w dziesięciu językach.
Bilety na czerwone autobusy wycieczkowe City Tour Tallinn są sprzedawane elektronicznie. Po opłaceniu zamówienia zostaną one wysłane do Ciebie pocztą. Wsiadając do autobusu, wystarczy, że pokażesz bilet na ekranie swojego smartfona.
Na trasie autobusowej linii turystycznej
Korzystając ze specjalnego autobusu, możemy w wygodny sposób zobaczyć niektóre atrakcje Tallina. Możemy nie wysiadać z autobusu i zdać się całkowicie na relacje przewodnika lub osobiście zwiedzić kolejne zabytki.
Zamek Toompea
Zamek został zbudowany w XIII wieku na szczycie wapiennego klifu. Według jednej z legend, po śmierci pierwszego wodza Estończyków, jego żona przynosiła latami kamienie na jego grób, aż powstało wzgórze, na którym dziś znajduje się zamek. Przez wiele lat Zamek Toompea był symbolem władzy. Obecnie jest siedzibą Parlamentu Estonii (Riigikogu).
Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w zamku jest Wysoka Wieża Hermanna, gdzie każdego ranka, przy dźwiękach hymnu, podnoszona jest flaga Estonii.

Plac Wolności
Plac Wolności jest symbolem niepodległości Estonii. Zlokalizowany jest w południowej części starego miasta i jest największą publiczną przestrzenią w Tallinie, gdzie często odbywają się koncerty, uroczystości i parady. Obok Placu Wolności znajduje się słynna kawiarnia o nazwie "Vabadus".

Muzeum Miejskie w Tallinie
Muzeum Miejskie w Tallinnie, położone w sercu zabytkowej części miasta i może pochwalić się bogatą kolekcją poświęconą historii i kulturze Tallinna, począwszy od XIII wieku. W jej skład wchodzą zabytki ceramiki, szkła i kryształów, tekstyliów, metali szlachetnych, mebli, broni. Można tu również zobaczyć kolekcję obrazów i grafik, miniaturowe modele dawnego Tallina.
Muzeum Zakonów Rycerskich
Wystawa Muzeum Zakonów Rycerskich w Tallinie to unikalna kolekcja odznaczeń i orderów z całego świata. To prawdziwe dzieła sztuki wykonane z metali szlachetnych - diamentów, rubinów i szmaragdów.
Większość obiektów odnosi się do królewskich, religijnych i wojskowych orderów rycerskich, ale znajdują się tam również odznaczenia rządowe. Wystawa pokazuje, jak zmieniały się insygnia zakonne i jak na przestrzeni wieków przekształcała się sama koncepcja zakonu.
Obecnie muzeum posiada w swojej kolekcji ponad 700 unikatowych odznaczeń, a kolekcja jest stale powiększana.
Pałac Kadriorg
Pałac Kadriorg to kompleks pałacowo-parkowy w Tallinie. Jedna z popularniejszych atrakcji Estonii. Sprawdź zwiedzanie pałaców. Jeszcze przed zakończeniem wojny Piotr I rozpoczął budowę letniej rezydencji w Tallinie, by zademonstrować swoją dominację nad podbitymi terytoriami nad Morzem Bałtyckim. Później w pałacu przez jakiś czas mieszkali Piotr I i Katarzyna. Dziś możesz tu zobaczyć stałą wystawę Muzeum Sztuki Kadriorg, kolekcję sztuki zagranicznej Estońskiego Muzeum Sztuki, na którą składają się głównie obrazy, rzeźby i dzieła sztuki użytkowej z Europy Zachodniej i Rosji od XVI do XX wieku.

Ogród Botaniczny w Tallinie
Ogród znajduje się w dzielnicy Pirita, niedaleko wieży telewizyjnej. Miłośnicy przyrody znajdą tu 5000 gatunków roślin w szklarniach, na otwartym terenie oraz w Palmiarni.
Krajobraz zaprojektował słynny estoński projektant Aleksander Niine. Obszar podzielony jest na kilka stref. Najbardziej kolorowy jest ogród skalny na naturalnej półce skalnej, pokrytej dywanem wysokogórskich kwiatów. W marcu odbywa się tu doroczna wystawa Dni Orchidei, a w lipcu Dni Róż.
Przy wejściu znajduje się strzeżony parking dla samochodów i rowerów. Turyści mogą otrzymać bezpłatny audioprzewodnik w kilku językach.
Wieża telewizyjna
Mierząca 314 m wieża telewizyjna jest najwyższą budowlą zarówno w Tallinie, jak i w całym kraju. Budowę wieży telewizyjnej w Tallinie rozpoczęto w 1975 r., a jej uroczyste otwarcie nastąpiło w 1980 r. Wieża jest tradycyjną, całkowicie żelbetową kolumną z masztem, typową dla architektury tamtych lat. Wieża znajduje się dość daleko od centrum miasta, dzięki czemu nie psuje średniowiecznej panoramy Tallina. U jej podstawy, znajduje się dwukondygnacyjne pomieszczenie z salami i niezbędnym wyposażeniem. Wieża jest w pełni funkcjonalna i nadaje programy telewizyjne i radiowe, znajdują się tu także nadajniki GSM.

Najnowszą atrakcją oferowaną turystom jest spacer krawędzią tarasu widokowego. Na 22 piętrze otwarto restaurację z kawiarnią-barem i tarasem. Dla gości przygotowano liczne lunety oraz stanowiska interaktywne z informacjami o mieście i kraju. Jest tam również sklep z pamiątkami.
Po starym mieście
Zwiedzanie Tallina najlepiej rozpocząć od jego najstarszej części, otoczonego starożytnym kamiennym murem – starego miasta. Vanalinn (Stare Miasto) dzieli się na dwie części – Górną i Dolną. Obie dzielnice to wąskie, brukowane uliczki wśród kolorowych domów i pięknych kościołów. Znajdziesz tu wiele popularnych atrakcji, które z pewnością warto odwiedzić, jak np. prawosławną katedrę Aleksandra Newskiego.
Górne Miasto góruje nad stolicą Estonii dzięki wzgórzu Toompea. Od niego pochodzi nazwa zamku, który tu zbudowano. Uważa się go za jeden z najstarszych i największych w Estonii.
Nie sposób też wyobrazić sobie Tallina bez jego głównej atrakcji, czyli murów miejskich. W XIII wieku wokół miasta zbudowano potężne kamienne mury o wysokości około 20 metrów. Średniowieczne mury miejskie Tallina składały się z prawie pięćdziesięciu wysokich wież. Do dziś pozostała ich połowa, ale mury nadal prezentują się imponująco.

Plac Ratuszowy w Tallinie
Sercem każdego, większego lub mniejszego miasta europejskiego w średniowieczu zawsze był ratusz i przylegający do niego plac. A jeśli ratusz był miejscem, do którego mogli wejść tylko przedstawiciele wyższych sfer, to rynek był otwarty dla wszystkich.
Główny plac Tallina jest miejscem wyjątkowym pod wieloma względami. Tylko stąd można zobaczyć jednocześnie pięć głównych wież miasta: wieżę ratusza, kościoły Oleviste, Pühavaimu, Niguliste i Katedrę.

Legenda głosi, że jeśli staniesz na głównej płycie placu, spojrzysz na iglice świątyń i pomyślisz życzenie, te na pewno się spełni.
Główną atrakcją Placu jest oczywiście XIV-wieczny Ratusz, zbudowany w stylu gotyckim. Na iglicy budynku znajduje się rzeźba strażnika miejskiego, którego mieszkańcy Tallina nazywają Starym Tomaszem, a w pobliżu kolumnady działa słynna średniowieczna tawerna III Draakon. Miłośników historii z pewnością zainteresuje znajdująca się przy placu, najstarsza na kontynencie apteka.

Plac Ratuszowy jest piękny o każdej porze roku. Latem jest tu kolorowo i świątecznie: liczne kawiarnie i restauracje otwierają swoje tarasy, pojawiają się stoiska z lodami i pamiątkami. Zimą plac przechodzi prawdziwą metamorfozę: kolorowe parasole zastępuje główny symbol Bożego Narodzenia i Nowego Roku – puszysty świerk, który zawsze stoi w samym centrum placu. Obok choinki wyrasta miasteczko bożonarodzeniowe z grzanym winem, kawą i cynamonowymi bułeczkami. Tradycja umieszczania świerka na placu Ratuszowym w Tallinnie sięga 1441 roku.

Gruba Małgorzata
Oprócz spaceru wzdłuż murów miejskich Tallina, turyści mają okazję obejrzeć zachowane wieże. Najpotężniejszą jest Gruba Małgorzata. Ma średnicę aż 25 metrów. W środku mieści się Estońskie Muzeum Morskie. Zobacz oferty muzealne. Na dachu wieży znajduje się kawiarnia, w której można coś przekąsić i jednocześnie podziwiać piękną panoramę stolicy Estonii.

Estońskie Muzeum Morskie
Muzeum zajmuje 4 piętra wieży Grubej Małgorzaty. Można tu zobaczyć kilka tysięcy eksponatów, kolekcję modeli statków z różnych okresów, a także wszystko, co wiąże się z budową statków i nawigacją. W muzeum eksponowane są interesujące przedmioty znalezione na dnie Morza Bałtyckiego. Na dziedzińcu letnim prezentowana jest wystawa zabytkowych kotwic. Po obejrzeniu eksponatów muzealnych nie zapomnij wspiąć się na sam szczyt wieży, na taras widokowy, z którego możesz podziwiać piękną panoramę Tallina i portu.
Dom Bractwa Czarnogłowych
Podczas spaceru po starym mieście nie można pominąć Domu Bractwa Czarnogłowych. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się kamienica kupców zagranicznych, która powstała w XIV wieku. Kupcy zjednoczyli się, aby wspólnie prowadzić działalność gospodarczą. W tym celu kupili budynek, który później stał się znany jako Dom Bractwa Czarnogłowych.
Bractwo Czarnogłowych istniało w Tallinie do połowy XX wieku, po czym uległo rozproszeniu, a dom przeszedł na własność miasta.
Co ciekawe, aby stać się członkiem społeczności, nie wystarczyło być odnoszącym sukcesy kupcem. Decydujące znaczenie miał stan cywilny. Wszyscy kupcy będący członkami bractwa byli nieżonaci.
Niedaleko Domu Bractwa Czarnogłowych na ulicy Pikk znajdują się trzy kolejne słynne zabytki: budynek Wielkiej Gildii oraz Gildie Kanuta i Olafa.
Wieża Maiden w Estonii
Wieża Maiden w starym Tallinie jest częścią Muzeum Fortyfikacji Kiek in de Kök. Znajduje się w południowo-zachodniej części murów obronnych miasta. Pierwotna nazwa Mägdeturm pochodzi od nazwiska byłego dowódcy Hinse Mäge. Po raz pierwszy pojawia się w kronikach miejskich w 1373 roku, dopiero później budynek zaczęto nazywać Wieżą Dziewiczą. Przez wiele lat więziono w niej kobiety podejrzane o prostytucje.

Na przestrzeni wieków wieża była kilkakrotnie restaurowana. W XVIII wieku wieżę przebudowano na dwupiętrowy budynek mieszkalny. Zamieszkał tam między innymi słynny estoński architekt i artysta Karl Burman. Dziś zwiedzający mogą zapoznać się z historią okolicy i samego budynku.
Katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny
Biała kamienna katedra jest jednym z najstarszych kościołów w Tallinnie. Została założona w 1240 roku. I choć sama katedra na przestrzeni wieków była wielokrotnie przebudowywana, w jej wnętrzu do dziś zachowało się wiele pamiątek z dawnych czasów, na przykład miejsca pochówku z XIII wieku, a także rozmaite herby szlacheckie i epitafia. Można tu obejrzeć groby admirała Samuela Greiga i legendarnego nawigatora Iwana Fiodorowicza Kruzenshterna.
Sobór Aleksandra Newskiego
Tę wspaniałą prawosławną katedrę zbudowano w 1900 roku. Sobór znajduje się na placu Lossi na wzgórzu Toompea (Górne Miasto). Katedra jest pięciokopułową świątynią zbudowaną w stylu neobizantyjskim. Architektem był Michaił Preobrażeński. Tutaj znajduje się największa kolekcja dzwonów kościelnych w Tallinie. Katedra jest czynnym kościołem, wstęp jest bezpłatny.

Kościół św. Mikołaja
Kościół św. Mikołaja jest jednym z symboli Tallina. Budynek z wysoką iglicą widoczny jest niemal z każdego miejsca na starym mieście. Ten kościół luterański został zbudowany w XIII wieku na cześć patrona marynarzy, św. Mikołaja.
W zbiorach kościoła w Niguliste znajduje się około 130 eksponatów o tematyce religijnej: są to ołtarze, ambony, herby z epitafiami, obrazy, a nawet kinkiety i żyrandole pochodzące z XVI i XVII wieku. Ozdobą kościoła-muzeum jest obraz "Taniec śmierci", którego autorem jest znany niemiecki artysta Bernt Notke. W kościele Niguliste często odbywają się koncerty organowe.

Dolne Miasto
Po spacerze po Starym Mieście, czas zwiedzić jego okolice. Dolne miasto położone jest u stóp wzgórza Toompea.
Ogród Króla Duńskiego
Ten mały park znajduje się na południowo-wschodnim zboczu wzgórza Toompea. Ogród Króla Duńskiego jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w Estonii i idealnym miejscem na relaks.
Według legendy to właśnie w tym miejscu w 1219 roku spadła z nieba duńska flaga, Dannebrog. Legenda głosi, że 15 czerwca 1219 roku duńscy krzyżowcy walczyli z wojskami estońskimi, gdy nagle z nieba spadła flaga. Wojska duńskie odebrały to jako znak od boga i odnieśli zwycięstwo.
Podczas spaceru warto zejść do połowy schodów w ogrodzie, gdzie znajdziemy żelazny miecz i tarczę z duńskim krzyżem. Rzeźba, którą zobaczysz po drodze w dół, nosi nazwę "Tuli Lipp". Co roku 15 czerwca w ogrodzie obchodzony jest Dzień Flagi Duńskiej – Dannebrog.
Dom Stenbocka
Dom Stenbocka zdobi północne zbocze wzgórza Toompea, mimo że jego styl całkowicie kontrastuje z pobliskim zamkiem i innymi budynkami w centrum Tallina. Budowę domu rozpoczął rząd rosyjski w 1787 roku. Miał on służyć celom administracyjnym. Jednak fundusze szybko się wyczerpały, a niedokończone dzieło powierzono wykonawcy-budowniczemu, hrabiemu Jacobowi Stenbockowi, a on dokończył dzieło na własny koszt. W XX wieku w środku mieściły się apartamenty mieszkalne. Obecnie jest on zajmowany przez rząd Estonii.

Dom Stenbocka to klasycystyczny budynek z kolumnami, pilastrami i balkonem. Górną część domu wieńczy wysoki, czterospadowy dach pokryty tradycyjną tallińską czerwoną dachówką. Wnętrza są nowoczesne - surowe, ale wiele biur jest wyposażonych w antyczne meble przeniesione z zamku Toompea.
Na obrzeżach miasta
Wśród wielu atrakcji i zabytków położonych poza ścisłym centrum miasta, warto wyróżnić miejskie zoo i klasztor NMP.
Ogród zoologiczny w Tallinie
Aby odetchnąć świeżym powietrzem, nie trzeba jechać daleko od Tallina – wystarczy pójść do zoo. Sprawdź atrakcje dla rodzin. Mimo że znajduje się w granicach miasta, znaczną część jego terytorium zajmują lasy. Zoo jest schronieniem dla 8 tysięcy gatunków zwierząt.
Budowę Zoo rozpoczęto w 1937 r. z prozaicznego powodu. Estońska drużyna strzelecka przywiozła z zawodów w Finlandii, młodego rysia o imieniu Illu. Potrzebował przestrzeni do życia, a mieszkańcy Tallina zbudowali park, którego Illu został pierwszym lokatorem, a następnie oficjalnym symbolem.
Jedną z najważniejszych misji zoo jest opieka nad zagrożonymi gatunkami. W ostatnich latach urodziło się tu ponad 10 młodych zagrożonego wyginięciem lamparta amurskiego.
Klasztor Wniebowzięcia NMP
Prawosławny żeński klasztor Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej został założony w 1891 roku. W języku estońskim "pyukhtitsa" oznacza "święte miejsce". Kompleks znajduje się we wsi Kuremäe, w parafii Alutaguse niedaleko Talinna. Legenda głosi, że drewnianą kaplicę zbudowano, kiedy mieszkańcom ukazała się Najświętsza Maria Panna. Po jej zniknięciu mieszkańcy wsi odkryli w szczelinie dębu ikonę Matki Bożej. Sam dąb nadal rośnie w pobliżu klasztoru.

Czas na relaks!
Prawie cała linia brzegowa Estonii pokryta jest plażami, z których większość jest piaszczysta. Zobacz wakacje nad morzem. Sezon trwa od początku czerwca do końca sierpnia, opalać się można nawet we wrześniu.
Najpopularniejszymi plażami w Tallinie są Pirita w dzielnicy o tej samej nazwie i Stromka w dzielnicy Pelgulinna. Tą pierwszą otacza malowniczy bulwar, szereg kawiarni, wypożyczalnie sprzętu oraz płatny parking. Druga plaża wyposażona jest w miejsca piknikowe, a w sąsiednim parku znajduje się wiele atrakcji dla dzieci.
W okolicach Tallina znajduję się wiele rzek i jezior. Na jeziorze Harku często odbywają się zawody kajakowe i surfingowe. Plaża Vääna-Jõesuu u ujścia rzeki Vääna jest wygodniejsza: są tam toalety, obiekty sportowe, a w pobliżu znajduje się malowniczy klif Türisalu z tarasem widokowym.
Park Toila-Oru
Po zwiedzeniu głównych atrakcji Tallinna czas na spacer po parku Toila-Oru. To niezwykle piękne miejsce położone tuż nad brzegiem Zatoki Fińskiej, szczególnie urokliwe latem i jesienią. WXIX wieku park Toila-Oru należał do znanego rosyjskiego kupca Grigorija Elisejewa.
W parku Toila-Oru znajduje się wiele interesujących miejsc: kompleks drewnianych rzeźb, grota, z której wypływa strumień i altana Jaskółcze Gniazdo.
Park Narodowy Lahemaa
Jeżeli po zwiedzaniu miasta, chciałbyś nieco odpocząć, to koniecznie odwiedź Park Narodowy Lahemaa. Powierzchnia parku wynosi 72,5 tys. hektarów, a on sam położony jest w pobliżu Tallina. To świetne miejsce na spacer, obcowanie z naturą, zrobienie pięknych zdjęć i obserwowanie zwierząt. Można tu spotkać łosie, dziki, niedźwiedzie, rysie i lisy. Przespaceruj się malowniczymi ścieżkami bagiennymi, podziwiaj piaszczyste plaże i ciesz się otaczającą cię przyrodą. Odkryj parki narodowe.

Muzeum Palmse Manor
Palmse Manor znajduje się w Parku Narodowym Lahemaa w Estonii. Zobacz zabytki w parkach. Odwiedzający nazywają tę posiadłość najbardziej majestatyczną rezydencją barokową w tej części Europy. Znajdują się tutaj ogrody i zabytkowe budynki. To jedna z najwspanialszych atrakcji w Estonii, gdzie można świetnie się bawić i dowiedzieć się wiele o życiu dworskim i architekturze Estonii. Na terenie posiadłości znajduje się też wyjątkowa palmiarnia. Zbudowano ją pod koniec XIX wieku, za panowania Aleksandra von der Pahlena.

Wodospad Keila
Wodospad Keila położony jest na rzece Keila, 32 km od centrum Tallina. Podróż samochodem zajmie ci około 50 minut. Mając sześć metrów wysokości i około siedemdziesięciu metrów szerokości, jest trzecim co do wielkości wodospadem w Estonii. Sprawdź atrakcje przyrodnicze. Wodospad Keila położony jest na obszarze wiejskim otoczonym lasami, łąkami i równinami. Na terenie obiektu znajduje się ścieżka przyrodnicza o długości 3 km.
