Liban
Libańczycy nazywają siebie potomkami Fenicjan. Turyści przyjeżdżają tu, aby obejrzeć zabytki, a jednocześnie wypocząć.
Praktyczne informacje
Łatwo jest z Polski dolecieć do Libanu. Do Bejrutu tylko z Warszawy oferuje loty aż siedem linii. Wiza do Libanu jest przyznawana na lotnisku w Bejrucie.
Podróżowanie po Libanie jest łatwe, ale nie zawsze wygodne. Dobrze rozwinięty jest transport publiczny, ale wiele autobusów jest starych i zniszczonych. Taksówkę można wezwać telefonicznie lub „złapać” na drodze. Koszt przejazdu po Bejrucie zależy od odległości podróży i zwykle waha się od 2 do 10 dolarów amerykańskich.
Wielu turystów zastanawia się, czy Liban jest bezpieczny. W pobliżu granicy z Izraelem nie jest bezpiecznie. Nie zaleca się też samotnego podróżowania po prowincji. Po centrum miasta i prestiżowych dzielnicach możesz bezpiecznie poruszać się nawet nocą. Wskaźnik przestępczości jest ogólnie niski, ale kobietom nie zaleca się samotnych spacerów.
Nie zaleca się samodzielnego prowadzenia samochodu. Przepisy ruchu drogowego obowiązują wyłącznie w teorii.
Ciekawostką Libanu jest to, że nie zaleca się turystom nadmiernie gestykulować, gdyż niektóre gesty mogą wydawać się obraźliwe dla Libańczyków. Fotografując kogoś, powinieneś zapytać tę osobę o zgodę.
Wszystkie restauracje i hotele mają strefy Wi-Fi, ale prędkość Internetu jest wyjątkowo niska. Językiem urzędowym jest arabski. Angielski w Libanie jest jednak dość popularny.
Dolary w Libanie to praktycznie obowiązująca waluta. Pieniądze możesz wymieniać w bankach lub bankomatach zainstalowanych we wszystkich większych centrach handlowych. Karty kredytowe międzynarodowych systemów płatności są akceptowane prawie wszystkich większych sklepach i hotelach.
Ceny w Libanie należą do umiarkowanych. Zakwaterowanie w hotelu średniej klasy będzie kosztować od 50 do 150 dolarów za dzień. Obiad w restauracji średniej klasy dla dwojga będzie kosztować od 40 do 60 dolarów. W restauracjach typu fast food można zjeść za około 12 dolarów.
Kiedy jechać do Libanu
Lato w Libanie jest gorące i suche i trwa od czerwca do września. Temperatura powietrza może dochodzić do 35 stopni. Na wybrzeżu powietrze jest bardziej wilgotne, w maju woda jest już wystarczająco ciepła, aby można było pływać. Kiedy najlepiej jechać do Libanu? Optymalny czas to maj – czerwiec.
Plaże
Wielu turystów wybiera wakacje na plaży w Libanie. Morze jest czyste, przejrzyste, linia brzegowa jest skalista przeplatana naturalnym lub sypkim piaskiem.
Przygotuj się na to, że bezpłatne plaże są dość brudne, z dużą ilością śmieci. Płatne są czystsze, wstęp kosztuje od 15 do 20 dolarów, w tej kwocie jest już zestaw plażowy i prysznic. Na wakacje w Libanie najlepiej wybrać hotel z własną plażą. Najpopularniejsze plaże w Libanie to:
- Byblos. Położona 30 km od Bejrutu. Szerokie wybrzeże, czysty piasek.
- Ramlet-El-Bayda. Plaża miejska w Bejrucie.
Kurorty w Libanie
Większość hoteli w Libanie odpowiada 3 i 4 gwiazdkom. System all-inclusive w Libaniepraktycznie nie funkcjonuje. Nie ma sensu szukać tanich noclegów, po prostu ich nie ma. Hotele luksusowe posiadają centra spa.
Co zobaczyć w Libanie?
Atrakcją turystyczną Libanu jest sam Bejrut. Miasto, które nigdy nie śpi. Zwłaszcza dla miłośników nocnego życia, spotkań w barach i zakupów. Warto też zwiedzić Trypolis, północny kurort Libanu.Miasto słynie m.in. ze starych łaźni i słodyczy.
W Libanie warto zwiedzić Byblos. Jedno z najstarszych miast na świecie, które zachowało swoją architekturę. To tutaj mieszczą się najlepsze restauracje w Libanie.
Narciarstwo w Libanie to kilka ośrodków - Sedar (2300 m), Faraya (1890 m), Lakluk (1740 m), Fakra (1750 m).
Zabytki w Libanie
Świątynia Bachusa w Baalbeku to najważniejsza atrakcja turystyczna Libanu. Powstała 2000 lat temu i do dziś zachowała się w dobrym stanie. To, co warto zobaczyć w Libanie to:
- Biała figura Matki Boskiej. Zainstalowana na wysokości 700 metrów nad poziomem morza na górze Harissa. U stóp pomnika znajduje się taras widokowy z widokiem na zatokę.
- Twierdza krzyżowców z XII wieku w Byblos. W pobliżu znajduje się Park Archeologiczny.
- Stary rynek Trypolisu.
- Twierdza Sydońska.
- Meczet Al-Amina. Znajduje się na Placu Męczenników w Bejrucie, jednym z najpiękniejszych meczetów w Libanie.
- Las Bożych Cedrów i Kurnat as-Sauda
Kuchnia Libanu
Kuchnia libańska to bogactwo mięsa, owoców morza, ryb, świeżych warzyw i ziół. To kuchnia śródziemnomorska ze swoją specyfiką. Co warto zjeść w Libanie?
- Kibbeh. Pikantne klopsiki z mięsa mielonego z kaszą bulgur, smażone na dużym ogniu.
- Słodkie ziemniaki Harra. Pikantne chrupiące.
- Hummus. Jedno z najpopularniejszych dań libańskich. Tradycyjnie przyrządzane z ciecierzycy, pasty tahini, soku z cytryny i czosnku.
- Libański placek manushi z różnymi nadzieniami. Główną cechą dania jest ciasto, tutaj robione jest z tymianku i oliwy z oliwek.
- Kebaby. Podawane z gorącymi, dmuchanymi podpłomykami i naleśnikami.
Pamiątki z Libanu
Liban, a zwłaszcza Bejrut słyną z bazarów. Kupisz tu wszystko – od artykułów spożywczych i pamiątek po markową odzież. Turyści z Libanu przywożą też
- Wyroby z jedwabiu naturalnego i cedru.
- Malowidła piaskowe.
- Mydło na bazie oliwy z oliwek. Naturalne lub z dodatkami, sprzedawane są niemal wszędzie.
- Wino libańskie. Uważane za najlepsze na Bliskim Wschodzie.
Informacje praktyczne o Libanie
🇵🇱 Nazwa polska: Liban
🌐 Nazwa angielska: Lebanon
🏳️ Flaga: 🇱🇧
🏷️ Kod kraju (ISO 3166-2): LB
🏷️ Kod kraju (ISO 3166-3): LBN
💵 Waluta: funt libański
👥 Populacja:ok. 4,125,247 ludzi
💰 PKB: 43.49 Billion $
🗺️ Powierzchnia: 10400 km²
📞 Numer kierunkowy: +961
🌐 Domena internetowa: .lb
Cześć podróżnicy! Witajcie w wyszukiwarce wakacji! Wyobraźcie sobie, że stawiacie pierwsze kroki w Libanie. Przygotujcie się na niezapomniane chwile, pełne radości, nowych znajomości i pięknych wspomnień. Wasza przygoda w Libanie zaczyna się teraz. Ruszajcie na wyszukiwanie wakacji i cieszcie się każdą podróżą!