Paragwaj
Paragwaj to kraj wodospadów, tropikalnej roślinności i ogromnych pająków. Podróżnych przyciągają tu przede wszystkim zachowane w oryginalnej formie lasy tropikalne, możliwość zobaczenia rzadkich zwierząt i ptaków na wolności oraz skosztowania steków wołowych wielkości ogromnej patelni.
Praktyczne informacje
Czym wyróżnia się Paragwaj? Turystyka jest tu słabo rozwinięta. Nie ma tu zorganizowanych wypraw czy wycieczek. Turyści po Paragwaju podróżują we własnym zakresie. Koszt pobytu zależy od wybranej kategorii hotelu i ilości wycieczek. Językami urzędowymi są hiszpański i guarani. Angielski w Paragwaju jest rzadko spotykany.
Stosunek do obcokrajowców jest przyjazny, a 98% ludności zamieszkuje 150-kilometrową strefę wokół Asuncion.
Na pobyt 90-dniowy nie jest potrzebna wiza do Paragwaju. Jak dolecieć do Paragwaju? Najłatwiej jest dostać się tam lotem z Madrytu. Można też dolecieć z przesiadką w dowolnym kraju Ameryki Południowej.
Pieniądze możesz wymieniać wyłącznie w oddziałach banków lub oficjalnych kantorach. Płatności bezgotówkowe możliwe są jedynie w dużych miastach. Radzimy zawsze mieć przy sobie gotówkę. Choć oficjalna waluta to guarani, to prawdziwą walutą w Paragwaju jest amerykański dolar.
Zakwaterowanie w hotelu w Paragwaju będzie kosztować od 30 do 50 dolarów dziennie. Koszt obiadu w restauracji średniej klasy to 10 - 15 dolarów, do rachunku doliczany jest napiwek w wysokości 5 - 10%. Przejazd taksówką kosztuje 5–10 dolarów amerykańskich, przejazd autobusem kosztuje 3 dolary amerykańskie.
Kiedy jechać do Paragwaju?
Najlepszy czas na wizytę w Paragwaju to okres od kwietnia do końca października. W tym okresie nie ma upałów, dlatego przebywając w Paragwaju od maja do sierpnia, warto zabrać ze sobą ciepłe ubrania.
Plaże i Kurorty
Paragwaj nie ma dostępu do morza. Najlepsze plaże w Paragwaju są na brzegach rzek. Polecamy korzystać tylko z „oficjalnych” plaż - są czyste i dobrze wyposażone, z barami i kawiarniami. W okolicach Asuncion należy unikać kąpieli – do rzeki spływają ścieki.
Infrastruktura turystyczna w Paragwaju jest słabo rozwinięta. Większość hoteli i atrakcji skupia się w trzech miastach – Asuncion, Ciudad del Este i Encarnacion.
Atrakcje w Paragwaju
Asuncion to największe miasto i centrum kulturalne kraju. Znajduje się tu wiele muzeów i miejsc historycznych. W stolicy regularnie odbywają się także karnawały. Turystyka w Paragwaju skupia się wokół stolicy. Znajduje się tu wiele obiektów historycznych - Panteon Narodowy Bohaterów, Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Dom Niepodległości, Muzeum Sztuki Sakralnej, Pałac Rządowy. Również w Asuncion można odwiedzić Ogród Botaniczny, który ma 110 hektarów.
Czym jeszcze zaskoczy nas Paragwaj? Co zwiedzić w pierwszej kolejności? Atrakcją w Paragwaju jest Park Narodowy Yubutsi. Jest to tropikalna dżungla z wodospadami. Park jest domem dla egzotycznych ptaków i motyli, ogromnych pająków i wyjców.
Kolejną atrakcją Paragwaju jest Park Narodowy Cerro Corra. Znajduje się na prawym brzegu Parany, we wschodniej części kraju, w pobliżu granicy z Brazylią. Większość terytorium parku zajmują suche lasy i sawanny. Park słynie z jaskiń. Podkreśla się historyczne znaczenie tego miejsca, w 1870 roku rozegrała się tu decydująca bitwa w wojnie z Trójprzymierzem. Warto też zobaczyć:
- Równiny Gran Chaco. Znajdują się blisko równika. Terytorium zajmują tropikalne sawanny i lasy, zamieszkałe przez jaguary, pumy, tapiry, pancerniki i jelenie bagienne.
- Wodospady Iguazy. Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stanowią kaskadę 275 wodospadów rozmieszczonych na 3-kilometrowym odcinku.
- Jezioro Ipacaray. Płytkie jezioro w południowo-wschodniej części kraju, popularne wśród mieszkańców i turystów.
Do głównych atrakcji należy także zapora Itaipu, największa elektrownia wodna na świecie.
Kuchnia Paragwaju
Kuchnia Paragwaju opiera się na tradycjach indyjskich, dostosowanych do standardów europejskich. Generalnie kuchnia jest dość jednolita, choć może różnić się w zależności od regionu kraju. Podstawą są orzeszki ziemne, maniok, fasola, kukurydza i fermentowane produkty mleczne. Mięso – wołowina i wieprzowina, przyrządzane jest głównie na otwartym ogniu, z niewielką ilością przypraw. W kraju nie uprawia się ziemniaków. Najpopularniejsze dania w Paragwaju to:
- Milanesa. Sznycel z kurczaka, wieprzowiny, wołowiny. Podawane z warzywami.
- Soo-kui. Klopsiki z mięsa i ryżu z sosem.
- Chipa guaçu. Ziarna kukurydzy smażone i pieczone w sosie serowo-pomidorowym.
- Budyń kukurydziany z mięsem, spożywany na gorąco.
- Placek z kminkiem, czosnkiem i mięsem, smażony na oleju.
Do popularnych napojów należą świeże soki oraz mieszanki soków owocowych i trzciny cukrowej.
Pamiątki z Paragwaju
Jedyne centra handlowe w Paragwaju znajdują się w Asuncion. Popularne pamiątki z Paragwaju to:
- Artykuły wykonane ze skóry naturalnej.
- Damska biżuteria srebrna.
- Ceramika wykonana z niewypalonej gliny.
- Produkty z drewna Quebracho.
- Amulety.
- Rum.
Informacje praktyczne o Paragwaju
🇵🇱 Nazwa polska: Paragwaj
🌐 Nazwa angielska: Paraguay
🏳️ Flaga: 🇵🇾
🏷️ Kod kraju (ISO 3166-2): PY
🏷️ Kod kraju (ISO 3166-3): PRY
💵 Waluta: guarani
👥 Populacja:ok. 6,375,830 ludzi
💰 PKB: 30.56 Billion $
🗺️ Powierzchnia: 406750 km²
📞 Numer kierunkowy: +595
🌐 Domena internetowa: .py
Cześć podróżnicy! Witajcie w wyszukiwarce wakacji! Wyobraźcie sobie, że stawiacie pierwsze kroki w Paragwaju. Przygotujcie si ę na niezapomniane chwile, pełne radości, nowych znajomości i pięknych wspomnień. Wasza przygoda w Paragwaju zaczyna się teraz. Ruszajcie na wyszukiwanie wakacji i cieszcie się każdą podróżą!