Salwador
Salwador to państwo położone w środkowej części Ameryki Środkowej. Kraj graniczy z Hondurasem i Gwatemalą, a południowe wybrzeża Salwadoru oblewa Ocean Spokojny.
Praktyczne informacje
Urzędowym językiem w Salwadorze jest hiszpański. Poza hotelami i lotniskiem mieszkańcy raczej nie mówią po angielsku.
Jak dolecieć na Salwador? Loty odbywają się z przesiadką w Monachium, Londynie lub Toronto. Nie jest potrzebna wiza na Salwador.
Oficjalną walutą Salwadoru do 2001 był colon. Dziś współcześnie przyjmowany jest dolar amerykański. Lotnisko, hotele, banki i kantory to główne miejsca, gdzie można dokonać wymiany waluty. Karty są akceptowane w hotelach, restauracjach i sklepach w stolicy, a także w dużych kurortach. Na prowincji prawie wszystkie płatności dokonywane są gotówką. Bankomaty znajdują się w dużych miastach Salwadoru, natomiast na prowincji można je znaleźć jedynie w miastach portowych.
Kiedy jechać do Salwadoru
Wysokie temperatury utrzymują się w Salwadorze przez cały rok. Na obszarach górskich panuje chłodniejszy klimat, ale nawet tam temperatura nie spada poniżej 16 stopni. Pora deszczowa trwa od maja do października i w tym czasie pada prawie codziennie. Kiedy jechać do Salwadoru? Idealny czas na wakacje to okres od listopada do kwietnia.
Zabytki Salwadoru
Co czeka turystów na Salwador? Atrakcje to np. unikalny zabytek starożytna osada Joya de Ceren. To stanowisko archeologiczne nazywane jest także „Pompejami Ameryki”.
W stolicy San Salvador znajduje się wulkan o tej samej nazwie. Inne zabytki Salwadoru to miasto Tazumal założone jeszcze przez Majów. W San Salvador turyści mogą zapoznać się z dziedzictwem kolonialnym: Pałacem Narodowym, odrestaurowanym Teatrem Narodowym i Biblioteką Narodową. Turyści na Salwador winni też zobaczyć katedrę San Salvador i La Ceiba de Guadalupe.
Miłośników pieszych wędrówek zainteresuje miasto San Vicente, z którego wiodą trasy do wulkanu Chichontepek i jezior kraterowych. Wzdłuż trasy na wulkan znajduje się wioska Coatepeque, gdzie można zobaczyć lokalne sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Trasa kończy się ruinami cywilizacji miasta Majów Tehuacan.
Plaże Salwadoru nie przyciągają wielu turystów. Wyjątkiem jest portowe miasto La Union.
Kuchnia Salwadoru
Kuchnia Salwadoru to żywa mieszanka hiszpańskich i indiańskich tradycji kulinarnych. Codziennym pożywieniem Salwadorczyków jest „Casamiento” (pikantna mieszanka ryżu i fasoli). Nie mniej popularna jest „Pupusa” (podpłomyk z mąki kukurydzianej z fasolą, mięsem lub serem).
Salwadorczycy preferują głównie wieprzowinę, jagnięcinę i drób, ale szeroko rozpowszechnione są także owoce morza, zwykle duszone w kremowym sosie lub grillowane na węglu drzewnym. Kuchnia salwadorska nie jest pozbawiona egzotyki, możesz tu spróbować smażonego mięsa iguany lub zjeść całego pieczonego pancernika.
Rum z Salwadoru jest znany na całym świecie. Poleca się zwłaszcza rum „Aguardiente” i napój alkoholowy „Torito”, który w smaku przypomina wódkę z trzciny cukrowej.
Pamiątki z Salwadoru
Turyści mogą przywieźć z Salwadoru wyroby ceramiczne z autentycznymi zdobieniami Majów, a także przedmioty wykonane ze skorupy żółwia lub słomy. Lokalni kupcy oferują możliwość zakupu maski szamana lub kamiennej figury jako talizmanu.
Informacje praktyczne o Salwadorze
🇵🇱 Nazwa polska: Salwador
🌐 Nazwa angielska: EI Salvador
🏳️ Flaga: 🇸🇻
🏷️ Kod kraju (ISO 3166-2): SV
💵 Waluta: colon salwadorski
📞 Numer kierunkowy: +503
🌐 Domena internetowa: -
Cześć podróżnicy! Witajcie w wyszukiwarce wakacji! Wyobraźcie sobie, że stawiacie pierwsze kroki w Salwadorze. Przygotujcie się na niezapomniane chwile, pełne radości, nowych znajomości i pięknych wspomnień. Wasza przygoda w Salwadorze zaczyna się teraz. Ruszajcie na wyszukiwanie wakacji i cieszcie się każdą podróżą!